On Monday, January 11 the DECA Area 10 Conference was held at the Yakima Convention Center. Over 350 students from 13 Central Washington High Schools competed in 28 events for the chance to qualify to the DECA State Conference by placing in the top 3 in each event. 83 WHS DECA students competed, while 63 placed in the top 3 in their competitive event, earning a trip to Bellevue to compete at the state conference. Out of the 28 events, WHS captured 23 - 1st, 12 - 2nd, and 12 - 3rd.
1st Place
Alexis Rodriguez - Accounting Applications
Chase Davidson - Automotive Services
Nate Mikkelsen - Business Services
Abby Davison - Food Marketing
Arturo Diaz - Hotel & Lodging
Kori Martin - Human Resource Management
Alex Haugan - Marketing Management
Vivian Noyd - Quick Serve Restaurant Management
Emma Malmin - Restaurant & Food Service Management
Cassie Noyd - Retail Merchandising
Colin Snyder - Sports & Entertainment Marketing
Celia Gale & Kaitlin Robertson - Advertising Campaign
Israel Sixto - Fashion Merchandising Promotion Plan
Charlie Cutter - Sports & Entertainment Promotion Plan
Anna Davenport - Hospitality & Tourism Professional Selling
Dillon Goodell - Professional Selling
Bailey White & Maegan Delvo - Business Law & Ethics Team
Chris Danko & Camden Gilliver - Buying & Merchandising Team
Ben Higley & Jake Rhyner - Financial Services Team
Andrew Fritz & Ethan Harris - Hospitality Services Team
Spencer Rickel & Cass Riggan - Marketing Communications Team
Alex Albert & Cole Hansen - Sports & Entertainment Team
Emi Kolde & Savannah Slife - Travel & Tourism Team
2nd Place
Morgan Narby - Apparel & Accessories Marketing
Cooper Redmon - Automotive Services
Patrick Tilly - Business Finance
Dawson Lewis Randall - Business Services
Carson Emerson - Food Marketing
Xavier Martinez - Quick Serve Restaurant Management
John Walker - Retail Merchandising
Amy Graves - Advertising Campaign
Paige Chvilicek - Fashion Merchandising Promotion Plan
Gabe Bell & Cory Goodell - Financial Services Team
Elizabeth Ferrell & Ellen Ferrell - Marketing Communications Team
Mason Dalbeck & Lucas Jobe - Sports & Entertainment Team
3rd Place
Kayla Garcia - Apparel & Accessories Marketing
Alejandro Perez - Automotive Services
Brayden Brown - Business Finance
Megan Jay - Hotel & Lodging
Jerrod Bishop - Restaurant & Food Service Management
Abe Jimenez - Financial Consulting
Katie Larsen - Start Up Business Plan
Noah Kim & Jake Strahm - Financial Services Team
Claudio Patino & Elise Chone - Hospitality Services Team
Chris Bishop & Sophia Castillo - Marketing Communications Team
Austin Blakney & Robert Jorgensen - Sports & Entertainment Team
Trent Jaeger & Sydney Brownlee - Travel & Tourism Team